Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaSağlıklı YaşamHer Zaman Yorgun Olmanızın 5 Nedeni ve Çözümleri

Her Zaman Yorgun Olmanızın 5 Nedeni ve Çözümleri

Her Zaman Yorgun Olmanızın 5 Nedeni

Düzenli olarak yorgun hissetmek son derece yaygındır. Aslında, sağlıklı gençlerin, yetişkinlerin ve yaşlı bireylerin yaklaşık üçte biri uykulu veya yorgun hissettiklerini bildirmektedir.

Yorgunluk, çeşitli koşulların ve ciddi hastalıkların ortak bir belirtisidir, ancak çoğu durumda basit yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanır.

Neyse ki, bunlar genellikle düzeltilmesi kolay şeylerdir.

Bu makale, her zaman yorgun olmanızın 10 olası nedenini listeler ve enerjinizi geri kazanmanın yolları için öneriler sunar.

1. Çok Fazla Rafine Karbonhidrat Tüketmek

Karbonhidratlar hızlı bir enerji kaynağı olabilir. Onları yediğinizde, vücudunuz onları yakıt olarak kullanılabilecek şekere ayırır.

Bununla birlikte, çok fazla rafine karbonhidrat yemek aslında gün boyunca yorgun hissetmenize neden olabilir.

Şeker ve işlenmiş karbonhidratlar tüketildiğinde kan şekerinizin hızlı yükselmesine neden olurlar. Bu, pankreasınıza şekeri kanınızdan ve hücrelerinize almak için büyük miktarda insülin üretmesi için sinyal verir.

Kan şekeri seviyelerindeki bu ani artış ve ardından gelen düşüş kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Hızlı enerjiye can atarken, içgüdüsel olarak bir kısır döngüye yol açabilecek başka bir rafine karbonhidrat porsiyonuna ulaşırsınız.

Çeşitli araştırmalar, öğünlerde ve atıştırmalıklarda şeker ve işlenmiş karbonhidratları en aza indirmenin tipik olarak daha yüksek enerji seviyelerine yol açtığını bulmuştur.

Bir çalışmada, bir futbol maçından önce rafine karbonhidrat içeriği yüksek atıştırmalıklar yiyen çocuklar, fıstık ezmesi bazlı bir atıştırmalık yiyen çocuklara göre daha fazla yorgunluk bildirdiler.

Neyse ki, araştırmalar bazı yiyeceklerin yorgunluğa karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Örneğin, bamya, yorgunluğu azaltabilecek ve uyanıklığı artırabilecek bileşikler içerir.

Enerji seviyenizi sabit tutmak için şeker ve rafine karbonhidratları sebze ve baklagiller gibi lif açısından zengin besinlerle değiştirin.

ÖZETLE

Rafine karbonhidrat tüketmek, dengesiz kan şekeri seviyelerine yol açabilir ve bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Bunun yerine, kan şekerinizi minimum düzeyde etkileyen tüm gıdaları seçin.

areketsiz Bir Şekilde Yaşamak

2. Hareketsiz Bir Şekilde Yaşamak

Hareketsizlik, düşük enerjinizin temel nedeni olabilir.

Ancak birçok insan egzersiz yapamayacak kadar yorgun olduklarını söylüyor.

Aslında, yakın tarihli bir çalışmada, orta yaşlı ve yaşlıların egzersiz yapmamalarının en yaygın nedeni buydu.

Bir açıklama, günlük olarak aşırı, açıklanamayan yorgunluk ile karakterize edilen kronik yorgunluk sendromu olabilir.

Araştırmalar, Kronik Yorgunluk Sendromuna sahip kişilerin egzersiz yeteneklerini sınırlayan düşük güç ve dayanıklılık seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, 1.500’den fazla kişiyi içeren çalışmaların gözden geçirilmesi, egzersizin Kronik Yorgunluk Sendromuna sahip kişilerde yorgunluğu azaltabileceğini buldu.

Araştırmalar ayrıca egzersizin sağlıklı insanlar ve kanser gibi diğer hastalıkları olan kişilerde yorgunluğu azaltabileceğini göstermiştir. Dahası, fiziksel aktivitedeki minimum artışlar bile faydalı görünmektedir.

Enerji seviyenizi artırmak için, hareketsiz davranışları aktif olanlarla değiştirin. Örneğin, mümkün olduğunca oturmak yerine ayakta durun, asansör yerine merdivenleri kullanın ve kısa mesafeler sürmek yerine yürüyün.

ÖZETLE

Sağlıklı kişilerde olduğu kadar kronik yorgunluk sendromu veya diğer sağlık sorunları olan kişilerde de yorgunluğa neden olabilir. Daha aktif olmak, enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir.

3. Yeterince Yüksek Kaliteli Uyku Almamak

Yeterince uyumamak, yorgunluğun en belirgin nedenlerinden biridir.

Vücudunuz siz uyurken hafızayı depolamak ve metabolizmanızı ve enerji seviyenizi düzenleyen hormonları salgılamak dahil birçok şey yapar.

Kaliteli bir uykuyla geçen bir geceden sonra, genellikle yenilenmiş, uyanık ve enerjik hissederek uyanırsınız.

Birçok uzmana göre yetişkinlerin optimal sağlık için gece başına ortalama yedi saat uykuya ihtiyacı vardır.

Daha da önemlisi, beyninizin her uyku döngüsünün beş aşamasının hepsinden geçmesine izin vermek için uyku dinlendirici ve kesintisiz olmalıdır.

Yeterli uyku almanın yanı sıra düzenli bir uyku rutini sürdürmek de yorgunluğu önlemeye yardımcı oluyor gibi görünüyor.

Bir çalışmada, hafta içi ve hafta sonları aynı saatte yatan ergenler, daha geç uyanan ve hafta sonları daha az uyuyanlara göre daha az yorgunluk ve uykuya dalmakta daha az zorluk bildirdiler.

Gün boyunca fiziksel olarak aktif olmak, geceleri daha fazla onarıcı uyku almanıza yardımcı olabilir. Yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırma, egzersiz yapmanın uyku kalitelerini iyileştirmeye ve yorgunluk düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Ayrıca, kestirmek enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Uzun çalışma saatleri ve jet lag nedeniyle sıklıkla yorgunluk yaşayan pilotlarda kestirmenin yorgunluğu azalttığı gösterilmiştir.

Uykunuzun miktarını ve kalitesini artırmak için her gece aşağı yukarı aynı saatte yatın, uyumadan önce rahatlayın ve gün içinde bol bol hareket edin.

Ancak, uykuya dalmayı veya uykuyu sürdürmeyi zor buluyorsanız ve uyku bozukluğunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, uykunuzun bir uzman tarafından değerlendirilmesi konusunda doktorunuzla konuşun.

ÖZETLE

Yetersiz veya kalitesiz uyku, yorgunluğun yaygın bir nedenidir. Birkaç saat kesintisiz uyku, vücudunuzun ve beyninizin yeniden şarj olmasını sağlayarak gün içinde kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.

4. Gıda Hassasiyetleri

Gıda hassasiyetleri veya intoleransları tipik olarak kızarıklık, sindirim sorunları, burun akıntısı veya baş ağrısı gibi semptomlara neden olur.

Ancak yorgunluk, genellikle gözden kaçan başka bir semptomdur.

Ayrıca araştırmalar, gıda duyarlılığı olanlarda yaşam kalitesinin yorgunluktan daha fazla etkilenebileceğini düşündürmektedir.

Yaygın gıda intoleransları arasında glüten , süt ürünleri, yumurta, soya ve mısır bulunur.

Bazı yiyeceklerin sizi yorduğundan şüpheleniyorsanız, sizi gıda hassasiyetleri için test edebilecek veya hangi gıdaların sorunlu olduğunu belirlemek için bir eliminasyon diyeti yazabilecek bir alerji uzmanı veya diyetisyenle çalışmayı düşünün.

ÖZETLE

Gıda intoleransları yorgunluğa veya düşük enerji seviyelerine neden olabilir. Bir gıda eliminasyon diyetinin ardından, hangi gıdalara duyarlı olduğunuzu belirlemenize yardımcı olabilir.

5. Yeterince Kalori Almamak

Çok az kalori tüketmek yorgunluk hissine neden olabilir.

Kalori, besinlerde bulunan enerji birimleridir. Vücudunuz onları nefes almak ve sabit bir vücut ısısını korumak gibi süreçleri hareket ettirmek ve beslemek için kullanır.

Çok az kalori yediğinizde, enerjiyi korumak için metabolizmanız yavaşlar ve potansiyel olarak yorgunluğa neden olur.

Vücudunuz kilonuza, boyunuza, yaşınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak belirli bir kalori aralığında çalışabilir.

Bununla birlikte, çoğu insan metabolik bir yavaşlamayı önlemek için günde en az 1.200 kaloriye ihtiyaç duyar.

Yaşlanma konusunda uzmanlar, metabolizmanın yaşla birlikte azalmasına rağmen, yaşlı insanların yorulmadan normal işlevleri yerine getirebilmeleri için kalori aralıklarının en üstünde yemeleri gerekebileceğine inanıyorlar.

ÖZETLE

Vücudunuz günlük işlevleri yerine getirmek için minimum sayıda kaloriye ihtiyaç duyar. Çok az kalori tüketmek yorgunluğa neden olabilir ve besin ihtiyaçlarını karşılamayı zorlaştırabilir.

AYRICA

Kronik olarak yorgun hissetmenin birçok olası nedeni vardır. Yorgunluk genellikle hastalığa eşlik ettiğinden, önce tıbbi durumları dışlamak önemlidir.

Bununla birlikte, aşırı yorgun hissetmek, ne yediğiniz ve içtiğiniz, ne kadar aktivite yaptığınız veya stresi yönetme şeklinizle ilgili olabilir.

İyi haber şu ki, birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmak enerji seviyenizi ve genel yaşam kalitenizi çok iyi iyileştirebilir.

BENZER İÇERİK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam-

En Popüler Yayın

Son Yorumlar