Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaSağlıklı YaşamSağlıkOmurga fıtığı belirtileri: Fıtık nasıl tanınır?

Omurga fıtığı belirtileri: Fıtık nasıl tanınır?

Omurga fıtığı belirtileri

Omurga fıtığı semptomları hastadan hastaya farklılık gösterebilir, ancak ilk semptom genellikle bel ağrısını içerir. Lomber omurgadaki fıtıklaşmış bir disk, alt sırtınızdaki sinirleri etkilediğinden, ağrı bir veya iki bacağa da yayılabilir.

Ağrıya kas spazmları veya krampları eşlik edebilir. Sonuç olarak, omurganın normal eğriliği yavaş yavaş içe doğru kayabilir ve bu, öne eğildiğinizde, ayakta durduğunuzda veya vücudunuzu her iki yana yatırdığınızda hissedilebilir.

Omurga fıtıkları ağrıya neden olabilir veya olmayabilir

Omurga fıtığının neden olduğu ağrının yoğunluğu oldukça değişkendir. Bazen omurilik fıtığı çok az ağrıya neden olabilir veya hiç ağrıya neden olmayabilir, ancak bazen ağrı o kadar yoğundur ki günlük rutininizi engeller.

Çoğu durumda, bel ağrısı bir süre sonra kaybolur. Bununla birlikte, bacaklarınızdaki ağrı kalır ve hatta yoğunluğu artabilir. Sırt ağrısı kaybolursa, bu mutlaka fıtığınızın artık orada olmadığı anlamına gelmez. Aslında, ameliyat hala gerekli olabilir.

Aşağıdaki belirtiler bir spinal fıtık için tipiktir:

  • Hastaların çoğu alt omurgada ağrı yaşar.
  • Bir veya iki bacağınızda, sırtınızın diğer kısımlarında ve/veya kalçalarınızda yayılan bir ağrı hissedersiniz. Ağrı bazen dizlerin altında ve ayaklarınıza kadar hissedilebilir.
  • Ağrı, beliniz zorlandığında ve öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda daha da kötüleşir.
  • Çoğu durumda, spinal fıtıkla ilişkili ağrı, bir sinir “çekildiğinde” daha da kötüleşir. Durumun böyle olup olmadığını sırt üstü yatarak ve ardından dizinizi düz tutarken ağrı hissettiğiniz bacağınızı kaldırarak kontrol edebilirsiniz. Bu aynı zamanda Lasègue testi olarak da bilinir.
  • Derin tendon refleksleriniz bozulabilir. Beşinci lomber vertebra ile birinci sakral vertebra (yani belinizin alt kısmı) arasında yer alan omurilik fıtıkları sıklıkla Aşil tendon refleksinin azalmasına neden olur.
  • Öne doğru eğilirken dizlerinizi düz tutmakta zorlanıyorsunuz ve parmaklarınızla yere ulaşmaya çalıştığınızda hareket kabiliyetiniz normal parametrelerin çok altında. Bu, azaltılmış el-parmak yer mesafesi olarak bilinir.
BENZER İÇERİK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam-

En Popüler Yayın

Son Yorumlar