Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaSaçDoğal SaçSaç Uzaması İçin Hint Yağı Kullanımı, Hint Yağı Saç Uzatır Mı?

Saç Uzaması İçin Hint Yağı Kullanımı, Hint Yağı Saç Uzatır Mı?

Son yıllarda, giderek daha fazla güzellik meraklısı, hint yağını saç büyümesi için doğal bir çözüm olarak övmeye başladı. Geleneksel tıpta uzun süredir kullanılan eski bir çare olan hint yağının ayrıca saç derisini nemlendirdiği, kepeği azalttığı ve saçınızı pürüzsüz ve parlak bıraktığı söyleniyor .

Hint fasulyesinden ( Ricinus communis ) elde edilen hint yağı, risinoleik asit açısından zengindir iltihapla savaşmak için bulunan bir tür yağ asididir. Saç derisine uygulandığında, sırayla, saç büyümesini (yanı sıra saç dökülmesine karşı korumak) arttırdığı, saç folikülleri (saçın içeriden büyüme kaydettiği yapı) sağlığını geliştirmektedir.

Hint Yağının Saça Faydaları
Photo by engin akyurt on Unsplash

Hint Yağının Faydaları

Hint yağı, doğal güzellik dünyasında popülerlik kazandıkça, kullananlar, yağ kullanımının saç büyüme oranını önemli ölçüde artırabileceğini öne sürüyorlar. Hatta bazıları, yağın aylık olarak uygulanmasının saç büyümesini normal oranın beş katına kadar artırabileceğini iddia ediyor.

Not: Şu anda hint yağının saç büyümesini destekleyebileceğini gösteren hiçbir bilimsel kanıt yok.

Hint yağının saçla ilgili herhangi bir sorun üzerindeki etkilerini test eden son araştırmaların eksikliği var. Yine de, bazı eski araştırmalar ( 2003’te Journal of Cosmetic Science’da yayınlanan bir çalışma dahil ), hint yağının parlaklığını artırarak saçın görünümünü iyileştirebileceğini gösteriyor.

Hint Yağı Nasıl Kullanılır

Saç büyümesi için hint yağı kullanmakla ilgileniyorsanız, yağın sadece birkaç damlasını saç derinize sürmeyi deneyin. Ayrıca birkaç damla hint yağı ile saçınızın orta ve uç kısımlarına masaj yaparak kırılmaya karşı koruma sağlayabilir ve saç dokusunu iyileştirebilirsiniz.

Hint yağı bazlı saç maskeleri için ideal zamanlama bilinmemekle birlikte, yağın yaklaşık iki saat bekletilmesi faydalı olabilir. Yağ damlacıklarının kıyafetlerinizi ve diğer eşyalarınızı lekelemesini önlemek için saçınızı yıkama zamanı gelene kadar başınızı bir duş başlığıyla kapatmayı düşünebilirsiniz.

Birçok saç bakım uzmanı, hint yağının haftada bir kereden fazla kullanılmamasını önerir. Daha sık kullanıldığında, hint yağı birikmeye neden olabilir ve olumsuz sorunlara yol açabilir.

Hint yağı son derece ağır olduğu ve saçtan çıkarılması genellikle zor olduğu için, saç bakımı tarifleri tipik olarak onu diğer bitki türevli yağlarla ( hindistan cevizi veya jojoba gibi ) seyreltmeyi gerektirir. Yağları birleştirmek, birçok insanın hoş bulmadığı hint yağı kokusunu da azaltabilir.

Hint Yağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hint yağı kullananlar genellikle organik, soğuk preslenmiş ürünleri tercih etmenizi önerir. Soğuk preslenmiş yağların, daha yüksek sıcaklıklarda işlenenlere göre daha kaliteli ve besin açısından daha zengin olduğu söylenir.

Saç tedavisi olarak hint yağı kullanmak söz konusu olduğunda, en popüler çeşitlerden biri Jamaika Siyah Hint yağıdır. Kavrulmuş hint fasulyesi (ve kavurma işleminin ürettiği kül) ile yapılan Jamaikalı siyah hint yağının özellikle kalın, kuru ve/veya kaba saçları olanlar için faydalı olduğu söylenir.

Hint Yağı

Hint Yağının Yan Etkileri

Saç tedavisi olarak hint yağı kullanmanın, saçın sert bir kütleye dolandığı nadir bir hastalık olan akut saç keçeleşmesine yol açabileceği konusunda bazı endişeler var. Durum geri döndürülemez olduğundan, tek çözüm etkilenen saçları kesmektir.

Ayrıca, çok miktarda hint yağı tüketmenin son derece zararlı olabileceği ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi olumsuz etkiyi tetikleyebileceği unutulmamalıdır:

  • Karın krampları
  • İshal
  • Baş dönmesi
  • Halüsinasyonlar
  • Bayılma
  • Mide bulantısı
  • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı
  • Deri döküntüsü

Önlemler ve Endişeler

Hint yağı lekelere neden olabileceğinden, saçınıza hint yağı kullanırken eski bir tişört (veya lekelenmesine aldırış etmeyeceğiniz herhangi bir giysi) giymek en iyisidir. Hint yağı havluları da lekeleyebilir, bu nedenle havluyla kurutmadan önce saçınızın iyice yıkandığından emin olun. Hint yağını tamamen çıkarmak için saçınızın iki kez şampuan ile yıkamak gerekebileceğini unutmayın.

Saç dökülmesine çare olarak hint yağı kullanmayı düşünüyorsanız, saç dökülmesinin altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, bilmediğiniz bir saç dökülmesi yaşıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir.

BENZER İÇERİK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam-

En Popüler Yayın

Son Yorumlar