Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaCiltCilt Nemlendirici ve Güçlendirici Bilmeniz Gereken 4 Malzeme

Cilt Nemlendirici ve Güçlendirici Bilmeniz Gereken 4 Malzeme

Kaç kişi aldığı ürünün içerik etiketini okuyor? Alerjisi olan kişiler hariç çoğu kişi ürünün içerik kısmında palm yağı ve parabenler olup olmadığına bakıp eğer yoksa o ürünü alıyorlar. Sizlere bu yazımızda bir çok nemlendiricide ve güçlendiricide kullanan 4 mükemmel malzemeden bahsedeceğiz.

Kozmetik Etiketlerini Anlamak

Bir çok kişi gıda etiketleri bir şekilde duyduğu veya bir yerlerde okuduğu kelimeler sayesinde bir nebzede olsa anlayabiliyor zararlı zararsız ayırt edebiliyor, fakat bu kozmetik ürünler için çok daha zor. Bu, kozmetik etiketlerinde bulunan bileşenlerin çoğunun isimlendirmesi bilimsel, Latince ve İngilizce isimlerin bir karışımıdır. Genellikle Latince botanik isimler için kullanılır, örneğin; Kış Yeşili çiçeği, Gultheria Procumbens olarak isimlendirilir yada Hindistan Cevizi yağı, Sodyum Cocoate olarak.

Etiketlerdeki bir diğer konu ise: kozmetik etiketlerindeki içerik listeleri, bir üründe içeriğin ne kadar olduğu yazmaz. Yapabileceğiniz en iyi şey, bileşenlerin azalan sırada listelendiğini anlamaktır. Bu nedenle, harika bir içerik, bir üründe yer alıyormuş gibi tanıtılabilir, ancak aslında o kadar küçük bir miktarda eklenir ki, o içeriğin hiç bir önemi yoktur.

Sizlere bugün cildi seven, nemlendirici bileşenlerin tümü arasında her zaman en çok ilgiyi çeken dört malzemeden bahsedeceğiz onlar: Avokado Yağı, Hyaluronik Asit, Elma Özü ve Nar Özü .

Nemlendirici Madde: Avokado Yağı

Nemlendirici Madde: Avokado Yağı

Öncelikle listemize avokado yağı ile başlayacağım çünkü sadece avokado yağı olarak değil besin olarak da çok faydalı bir şeydir. Avokado yağı bir çok doğal nemli rujda kullanılır. Avokado, potasyum, sodyum, magnezyum, folik asit, niasin ve A, B6, C ve K vitaminlerini içeren bir güç kaynağıdır. Ayrıca lif açısından çok yüksek ve şeker oranı düşüktür. Bir yağ olarak, mükemmel bir antioksidan kaynağıdır, ancak kozmetikler için ün kazanmasının ana nedeni, nemlendirme özellikleridir. Avokado Yağı, nemlendiricileri cilt üzerinde yumuşatır ve hapseder, bu nedenle Hyaluronik Asit ile birleştirildiğinde daha da etkili olabilir (bu malzeme hakkında daha sonra bilgi vereceğiz). Dudaklar, ağzı çevreleyen mukus zarlarının uzantıları oldukları için alabilecekleri tüm neme ihtiyaç duyarlar. Ter bezleri ve saç kökleri yoktur yapacağınız nemlendirici bakım dışında dudaklarınızı koruyacak hiçbir şey yoktur. O yüzden dudağınızda onu koruyacak bu malzemeyi kullanmak dudağınıza, saydığımız faydaları sayesinde ise yerseniz size çok faydası dokunacak bir malzemedir.

Nemlendirici Madde: Hyaluronik Asit

Nemlendirici Madde: Avokado Yağı

Hyaluronik Asit yıllardır fondötenlerde ve serumlar bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Önce bir şeyi anlayalım: Hyaluronik Asit veya HA, asit değildir. Bu bir polisakkarit nemlendiricidir ve bu konuda inanılmaz derecede etkili nemlendiriciler içindedir.

Yaklaşık 15 gramı vücutta doğal olarak bulunur. Jel benzeri bir su, gözlerde ve eklemlerde en yaygın olan bağ dokusu bileşiminin önemli bir parçasıdır. Cilt için, nemi tutarak ve hepimizin can attığı sıkı, dolgun cildi oluşturmaya yardımcı olarak nemlendirici bir bileşen görevi görür. Ne yazık ki bizim için doğal Hyaluronik Asit seviyelerimiz yaşlandıkça neredeyse yüzde 50 düşüyor. UV ışınları, kirlilik ve tütün dumanı düşüşü hızlandırır, bu yüzden kuru, sarkmış, yaşlanan ciltle kalırız. Hyaluronik Asit yaşlanma karşıtı bir malzemedir.

Bu nemlendirici bileşeni içeren ürünlerle HA seviyelerini yenileyebiliriz. Doğal nemi geri kazanmaya ve cilt bariyeri işlevini güçlendirmeye yardımcı olurlar. İster inanın ister inanmayın, HA molekülleri sudaki kendi ağırlıklarının 1000 katına kadar bağlanır ve emer. HA, günlük uygulama ile ince çizgileri ve kırışıklıkları dolgunlaştırmaya, nem tutmayı artırmaya ve cildin lipid bariyerini onarmaya yardımcı olabilir. Hepsi bu değil, iyi bir şekilde birleşir ve ekstra nemlendirme için diğer bileşenleri geliştirir.

Nemlendirici Madde: Nar Özü ve Antioksidanlar

Nemlendirici Madde: Nar Özü ve Antioksidanlar

Cildinize sağlayabileceğiniz bir diğer önemli fayda da günlük bir antioksidan uygulamasıdır. Cilt bakımı ve makyaj malzemeleri olarak kullanıldığında, antioksidanlar serbest radikallerle, sağlıklı hücrelerinizden mutlu bir şekilde çalan ve her türlü soruna neden olan eksik elektronlarını arayan kötü atomlarla savaşır. Nar Özü, nemlendirici bir bileşendir ve mineral fondöten, allık ve nemlendirici spreylerde bileşen olarak kullanılan güçlü antioksidanları içerir. Özündeki polifenoller antioksidan sağlar. Araştırmalar Nar Özünün cildi serbest radikallerden arındırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor; cildi çevresel ve UV radyasyon hasarından onarmaya yardımcı olur; cilt yenilenmesine yardımcı olur ve epidermisin korunmasına yardımcı olur. Meyve suyu içiyorsanız, taze sıkılmış narı seçmenizi öneririz.

Nemlendirici Madde: Elma Özü

Nemlendirici Madde: Elma Özü

Son fakat kesinlikle önemsiz olmayan diğer malzeme ise elma. Bir antioksidan olmanın yanı sıra, Elma Özü aynı zamanda alfa hidroksi asitler (AHA) ile yüklü bir eksfoliye edicidir. Yaşlandıkça, epidermisteki ölü hücreleri eskisi kadar hızlı veya verimli bir şekilde geri çevirmiyoruz, bu da daha kuru, daha az canlı görünen bir cilde neden oluyor. Eksfoliyatörler, ölü cilt hücrelerini bir arada tutan proteinleri parçalayarak daha hızlı, daha kolay soyulmaya ve genç bir ışıltıya neden olur. Elma Özü, mikro boncuklar (bazı mikro boncuklar plastiktir ve çevre için ölümcüldür) gibi ovucu bir bileşen olmadan pul pul dökülür ve ayrıca tümü cilt sağlığı için faydalı olan C vitamini, fenolik bileşikler ve flavonoidler açısından zengindir.

Diğer içeriklerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz ve yazımız hakkında yorumlarınız bizler için önemli.

BENZER İÇERİK

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam-

En Popüler Yayın

Son Yorumlar