Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaCiltHer Cilt Tipi İçin Evde Kömür Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Her Cilt Tipi İçin Evde Kömür Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Her Cilt Tipi İçin Evde Kömür Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?
Evde Kömür Maskesi Nasıl Yapılır?

Kömür maskeleri en etkili cilt sabitleyicilerden biridir, özellikle de cilt bakımı için bir profesyonele görünmek mümkün olmadığında. Doğru kullanıldığında, bir kömür maskesi tıkanmış gözenekler için gerçek bir vakum görevi görebilir, beyaz noktaları yok edebilir ve mevcut lekeleri daha belirgin hale getiren fazla yağı emebilir. Daha da iyisi, piyasadakiler kadar etkili olan bir kömür maskesini kendiniz evinizde yapabilirsiniz.

Dermatologlar kömür maskelerinin yeni bir şey olmadığını söylüyor. Aslında, ” bu maskelerdeki aktif madde olan aktif kömür, aşırı dozu tedavi etmek için acil servislerde kullanılan kömürün aynısıdır” diyor. Ancak, kömür maskenizi evinizde kendiniz yapmanız söz konusu olduğunda, bunlar ucuz ve bilimsel olarak desteklenen bir tedavi yöntemidir.

Kömür, cilde topikal olarak uygulandığında, “tüm yüzey bakterilerini, toksinleri, kimyasalları, kiri, yağı ve diğer mikro partikülleri gözeneklerden cildin üst tabakasına çekerek” benzer şekilde çalışır ve bunların içeri girmesini engeller. Aktif kömür çok emicidir. Tüm kirleticileri ve toksinleri emen bir mikro sünger gibidir. Kömürü yüzünüzden duruladığınızda bu maddeler deriden çıkarılır.

Dikkat edin: Kömür maskelerini gözenekleri açmada ve bakterileri yok etmede etkili yapan şey, önlem almazsanız cilt tipinize bağlı olarak cilde zarar verebilir. Dermatologlar kömür maskelerinin “çok emici” olduğunu ve “cildinizin yüzeyinde bulunan tüm doğal yağları çıkardıklarını” açıklıyor. (Yüzdeki tüyleri de çıkarabilirler.) Maskeyi çıkarırken stratum corneum’a (epidermisin en dış tabakası) zarar verebileceğini ve “tahrişe ve enfeksiyona” neden olabileceğini açıklıyor. Çözümlerden biri, maskenin soyulması yerine tamamen kurumasını ve yıkamasını önlemektir.

İşte İhtiyacınız Olan Şeyler

Eşit miktarda kuru kil ve aktif kömür tozu kullanarak bir temel formül oluşturun. Her zaman önce kuru malzemelerinizi birleştirin, ardından sıvı olanları yavaşça ekleyin.

  • 1 yemek kaşığı Aztek bentonit kil tozu
  • 1 yemek kaşığı organik aktif kömür
  • 2 çay kaşığı su (istenilen kıvam için daha fazla ekleyebilirsiniz)
  • Cilt tipine göre ekstra malzemeleri

Ünlü estetisyenlerin evde yapabileceğiniz kömür maskesi için eklentileri sizlerle paylaşacağız. Aşağıda evde yapabileceğiniz kömür maskenize ekleyebileceğiniz eklentiler bulacaksınız. Not o uçucu yağlar ile çalışırken, bu önlemleri almak önemlidir. Daha fazlasının daha iyi olduğunu varsaymayın. Aşağıdaki tarifte yer alan her bir uçucu yağdan iki damla yeterlidir.

Akneli Ciltler İçin Ekleyin

Bir çorba kaşığı probiyotik yoğurt veya iki damla çay ağacı yağı, akneli ciltler için ev yapımı kömür maskesi eklentileridir.

Yağlı Ciltler İçin Ekleyin

Yağlı cildi dengelemek için formüle birkaç damla alkolsüz cadı fındığı yağı eklenmesini öneriyoruz. Sakinleştirici bir etki için iki damla esansiyel lavanta veya gül yağı ekleyin.

Kuru Ciltler İçin Ekleyin

Kuru ciltler için, bir miktar Vazelin veya birkaç damla üzüm çekirdeği yağı eklemeniz faydalı olur.

Not: Soyulabilir maske yerine kömür köpüğü maskesini tercih edin. Cildinizi tahriş etmeden kömürün faydalarından yararlanacaksınız.

Karma Ciltler İçin Ekleyin

Karma ciltler için eklentiler söz konusu olduğunda iki damla saf azulen yağı harikalar yaratıyor. Ayrıca kızarıklığı azaltmak ve doğal bir ışıltı sağlamak için birkaç damla papatya çayı eklemeyi denemelisiniz.

Not: Karma cilde sahip kişiler maskeyi yalnızca T bölgelerine uygulamalarını öneririyoruz. 

Dengeli Ciltler İçin Ekleyin

Dengeli cilde sahip olanlar için saf lavanta esansiyel yağı artı gül suyu ve aloe’yi tercih edebilirsiniz. Formülünüze her yağdan iki damla ekleyin.

Bu maskeler tek kullanım için en iyi sonucu verir, bu nedenle en iyi sonuçları elde etmek için karıştırın ve uygulayın. 5 ila 20 dakika bekletin. Kil ile formüle edilmiş hiçbir maskenin toksinleri etkili bir şekilde çekmesi için cildinizde kuruması gerekmez. Aslında, maske yaparken yüzünüzü suyla buğulamak, en iyi sonuçlar için kildeki mineralleri aktif tutmaya yardımcı olur.

Karbonatlı Kömür Maskesi Formülü

Karbonatlı kömür maskesi yapmak için gıda sınıfı kabartma tozu ve gıda sınıfı sitrik asidi 2:1 oranında ekleyin. Bu formül doğal bir damlacık oluşturur. Karbonik asit kullananlar gibi, mağazadan satın alınan bir maskeden aynı türde baloncuklar beklemeyin.

Tam etki için karbonatlı eklentilerinizi karıştırır karıştırmaz yüzünüze uyguladığınızdan emin olun. Beş dakika sonra ılık suyla yıkayın. Sitrik asidin güçlü bir eksfoliyan olduğunu unutmayın, bu nedenle hassas veya reaktif cilde sahip olanlar dikkatli kullanmalı ve yüze uygulamadan önce kollarının ufak bir bölümünde test yapmalıdır.

BENZER İÇERİK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam-

En Popüler Yayın

Son Yorumlar